«Однофамільці» нашого міста

Malin1Наше місто не єдине в світі, що має таку чи дуже схожу назву. Причин такого явища може бути кілька – від близькості значень слів в індоєвропейських мовах, що походять від єдиної праіндоєвропейської мови, носії якої жили, ймовірно 5-6 тис. років назад, до якихось давніх, не відомих нам історичних зв’язків.

Так ось, приблизно в один і той самий історичний період – у VIII-IX ст. виникло наше місто Малин  та населений пункт з такою ж назвою в Чехії (Богемії), в XVI ст. у Словаччині – Малінець (Malinec), а в середині XV ст. село Малин (нині село у Млинівському районі Рівненської області). Добре відоме в Україні великою чесько-українською трагедією. 13 липня 1943 року фашистами було спалено 532 мирних жителів (374 чехи, 132 українці та 26 поляків).

Чеський Малін (Malín) відомий тим, що в 985-995 роках у ньому друкувалися гроші Чеської держави. Львівський дослідник давнини В. Стецюк вважає, що така близькість назв не була випадковою. На його думку, прабатьківщина чехів знаходилася на території Волині, тобто далеко  від їх сучасних місць поселень, тому паралелі між топонімікою Чехії і Волині пояснюються лише цим фактом.

Пізніше чеський Малін був приєднаний до міста Кутна Гора. Та в історичній пам’яті його жителів ця назва закарбувалася на віки. Наприкінці XIX- на початку XX ст. сотні чеських сімей в пошуках кращої долі емігрують до США. Вони створюють тут свої поселення, яким часто дають наймення, пов’язані з батьківщиною. У 1909 році чехи з Богемії Вострціл, Собота та Зумпф  заснували одне з своїх поселень в штаті Орегон, назвавши його Малін (Malin).  В наш час в цьому містечку проживає більше 800 осіб. Воно має свій аеропорт.

Malin2У провінції Антверпен у Бельгії розташоване місто Ме́хелен (нідерл. Mechelen, з.-флам. Mecheln). Так ось на французькій мові (в Бельгії три державних мови – нідерландська, французька і німецька) назва міста звучить як Малін (Malines). За однією з легенд, що пояснюють таку назву, тут в середньовіччі відливали найкращі дзвони, та тут найкращі спеціалісти по карільйону – дзвону (словосполучення «малиновий дзвін» ніби то походить від назви бельгійського міста Малін).

Перше поселення на місці нинішнього Маліна у Бельгії виникло в давньоримські часи. В III—IV ст. римське поселення занепало, і на його місці поселились германські племена, які згодом прийняли християнство Згодом в місті збудовано монастир. Перша письмова згадка під назвою місто Малін з’явилася у літописах в 1008 році. З  XIV ст. місто потрапило в сферу впливу герцогів бургундських. З цього часу розпочався період розквіту міста.

Malin3Нині у Мехелені (Малін) проживає більше 60 тис. жителів. Місто приваблює туристів своїми старовинними пам’ятниками.  В ньому діє вісім музеїв (музей Брюссельських воріт, музей іграшок, залізничний музей, два музеї годинників, археологічний музей, пивоварня-музей, єврейський музей депортації і спротиву).

В  Ірландії  також є населений пункт, що носить назву Малін (Maulin). Це невелике село, розташоване в графстві Донегал. Відоме тим, що в 1970 і 1991 роках виграло загальноірландський конкурс по озелененню.

Malin4Село Малин існує в Польщі. Воно відоме з XV ст. і розташоване  в Нижньосілезькому воєводстві, Тшебницькому повяті, гміні Вишня-Мала.

Malin5Нині, коли Україна, хоча і  в дуже непростих умовах, торує шлях до Європи,  міськраді було б доцільно звернутися до адміністраційнаселених пунктів- однофамільців з пропозиціями про співпрацю.

Література:

1. Демянчук Б. Кров і попіл. Минуло 65 років від дня Малинської трагедії // Україна молода. – 2008. – липень.

2.Стецюк В. Чеська, словацька і моравська топоніміка в Україні // e-mail: [email protected].

3.Maulin // en.wikipedia.org/wiki/Maulin

4.McArthur, Lewis A. Oregon Geographic Names (5th ed.). Portland: Western Imprints, 1982. –  p. 468.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.