Давні жителі кар`єрів Малинщини

Родзинкою кар’єру є існування на глибині 4-6 м. від поверхні викопних решток рослинного та тваринного світу одного з морів океану Тесіс, яке  існувало на нашій території більше 60 млн. років тому. Їх можна спостерігати (за погодженням з адміністрацією підприємства у час, коли у кар’єрі  не проводяться вибухи) на розрізах стін у вигляді зубів акул, скатів, ксіфактинів  тощо.

Енходус (лат. Enchodus) – рід широко поширених в давнину лучеперних риб. Відомий також під розмовною назвою “саблезубий оселедець”, хоча, насправді, не відноситься до загону оселедцеподібних.

Птиходус  (лат. Ptychodusmortoni) – вид вимерлих хрящових риб, подібних до акул, з сімейства Ptychodontidae, що жили 85,8-66,0 млн. років тому. Досягали в довжину 10 м.

 

Ксифактин (лат.Xiphactinus) – велетенська риба, що нагадувала по контурах сучасних тарпонів. Довжина тіла досягала 6 м і більше. У ксифактина дуже потужні щелепи, усаджені величезними іклоподібними зубами, нижня щелепа масивна, через що рибу прозвали “рибою-бульдогом”.

 

Мозазаври (лат.Mosasauridae) – сімейство вимерлих морських ящірок (Lacertilia) з надсімейства мозазавроіди. Досить близькі родичі сучасних варанів. Череп мозазавра досягав приблизно 1,45 м, довжина тіла – понад 14,5 м.

 

Скати (лат.Batomorphi ) – один з надзагонів хрящових риб. За зовнішній вигляд їх часто називають килимами-літаками. Розміри скатів коливаються від декількох сантиметрів до 6-7 м в довжину. Особливою “зброєю” наділені електричні скати, чиї представники можуть паралізувати здобич електричними розрядами від 60 до 230 вольт.

 

Фізогалей (лат. Physogaleus) – це невелика доісторична акула. Фізогалей має зуби, подібні до сучасної тигрової акули, але менші. Насправді, як вважалося, це тип тигрової акули.

 

Абдоуніа (лат-.Аbdounia) – це вимерлий рід акули-реквієму, яка жила в епоху палеогена.  Переважно вона відома з ізольованих зубів. Це одна з найбільш ранніх акул-реквіємів, відома в Північній Америці, Європі та Африці.

 

Аудіотур “Древній Малин” на izi.TRAVEL

 

Сторінка Малинського краєзнавчого музею у соціальній мережі Фейсбук – https://is.gd/BaoaDY 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.