Туристичний маршрут “Шляхами Миклухо-Маклая на Малинщині”

Запрошуємо вас відвідати новий туристичний маршрут “Шляхами Маклая на Малинщині”, присвячений 175-річчю від дня народження видатного вченого-мандрівника! 

Маршрут включає 11 локацій, пов’язаних з родиною Миклух, яка проживала на Малинщині близько півстоліття. Достовірно відомо, що сам М.М.Миклухо-Маклай двічі перебував у родовому маєтку  матері, відвідавши Малин в 1886 та 1887 роках.

  1. Маєток Михайла Миклухи  в Гамарні та музей родини Миклух.Історико-краєзнавчий меморіальний музейний комплекс Малинського лісотехнічного коледжу розміщений в родинному маєтку Миклух, єдиному в Україні. До складу комплексу входять Музей М.М. Миклухо-Маклая, експозиція «Родина Миклух і Малинщина», народознавча, історично-краєзнавча та боністично-нумізматична виставки, Музей повстанського руху, експозиції «Історія МЛТК» та «Історія лісового господарства». Музейний комплекс розташований на території дендропарку в якому багато рослин екзотів та дерев, висаджених ще Миклухами.Основна мета музею родини Миклух — показати економічну, культурно-освітню та благодійну діяльність славетної родини під час її перебування на Малинщині.Серед експонатів музейного комплексу: археологічні знахідки, автентичні копії скіфських прикрас, елементи побуту Київської Русі, зброя, монети, ордени і медалі та ін.Екскурсія розрахована на 40 хвилин. 

    2.Музей мандрівника М.М. Миклухо-Маклая

    Автором  архітектурно-художньої концепції музею Миклухо-Маклая  є заслужений діяч мистецтв України Борис Дєдов (один із авторів Меморіалу «Пам‘яті героїв Крут»).

    Експозиції музею представлені у трьох залах і розповідають про життя, навчання, подорожі та наукову діяльність М. М. Миклухо-Маклая – філософа, антрополога, етнографа, анатома, лікаря, лінгвіста, зоолога, біолога, географа, письменника, публіциста, художника, навіть метеоролога, і в більшості з цих галузей не аматора, а справжнього професіонала, чиї праці не втратили свого значення по сьогоднішній день — таким він залишився у пам’яті людства.

    Екскурсія розрахована на 30 хвилин.

    3.Пам’ятник на могилі К.С.Миклухи                                                                                        Катерина Семенівна Миклуха була прекрасною матір’ю. Рано овдовівши, вона сама виростила п’ятьох дітей. Померла Катерина Семенівна в Малині 10 червня 1905 року. За її заповітом похована на території маєтку неподалік від родинної будівлі. У 1996 році її могилу (надгробок) поренесено на міське кладовище.

    4.Приміщення церковнопарафіяльної школи (нині – приміщення Малинської загальноосвітньої  школи  І-ІІІ ступенів №3). У 1910 році Михайло Миколайович Миклухо-Маклай виділив 1402 кв. сажні землі під будівництво церковнопарафіяльної школи. Також він сприяв у зведеденні будівлі школи.5. Пам`ятник М.М.Миклухо-Маклаю.  Перший в світі пам’ятник вченому, споруджений в 1986 році. Автором є скульптор П.Степаков, уродженець Малинщини.

6.Приміщення Малинського народного училища (нині – приміщення райспоживспілки).

У 1880-ті роки в центрі Малина було збудовано двоповерхову кам’яну будівлю Малинського народного училища. У 1915 році воно було реорганізоване у міністерське вище початкове училище. Поряд з навчальними класами в училищі працювали вечірні курси для дорослих, а також було облаштовано бібліотеку. За надання постійної допомоги училищу Михайла Миколайовича Миклухо-Маклая було обрано  його почесним членом.

7. Будівля Малинської пожежної частини (нині – приміщення 13-ї Державної пожежно-рятувальної частини). Питання пожежної безпеки було дуже актуальним для жителів Малина. Його жителі  часто потерпали під пожеж, які руйнували їхні житла і забирали людські життя. Тому на початку ХХ ст. в містечку зусиллями громади будують двоповерхову кам’яну споруду для пожежної частини. Поряд з будинком знаходилася пожежна каланча. Миклухо-Маклаї взяли активну участь у будівництві цього приміщення і оснащенні пожежників відповідним обладнанням. Михайло Миколайович Миклухо-Маклай у 1914 році був обраний почесним членом правління пожежної частини.

8. Парк культури і відпочинку ім.М.М.Миклухо-Маклая.

Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва, названий на честь видатного мандрівника, антрополога, етнографа, географа, гуманіста Миколи Миколайовича Миклухи-Маклая. У 1873 році   Катерина Семенівна Миклуха  придбала садибу в Малині,  відому під назвою «Малинський маєток». Особливу цінність мав парк, у якому було багато рідкісних дерев віком 500—600 років. Його було сплановано у ландшафтному стилі. Родиною Миклух парк було розширено та благоустроєно. З’явився крокетний майданчик та місце для гри в гольф, доріжки для катання на конях.  Площа парку становить 29,6 га, у ньому є три з’єднані переливами озера. У озерах водяться качки.

9.Родинний будинок Миклухо-Маклаїв (будівля не збереглася). 

У 1873 році К.С.Миклуха купила в княгині Щербатової маєток на Малинщині. У її власність перейшов двоповерховий дерев’яний будинок неподалік від парку. Саме сюди двічі (1886 і 1887 роках) приїздив після повернення з Нової Гвінеї Микола Миколайович. Зберігся зроблений ним малюнок будівлі та її план. На початку ХХ століття  родина Миклухо-Маклаїв обклала цей будинок цеглою, до нього прибудували двоповерховий флігель. Будинок зруйнований в роки Другої світової війни.

10. Малинський міський краєзнавчий музей.

Біля музея встанолено стенди про видатні родини Малина. Один з них присвячений родині Миклухо-Маклаїв. У музеї відтворено інтер’єр кімнати, в якій проживав Микола Миколайович Миклухо-Маклай під час його приїзду в Малин до родини влітку 1886 року.

11. “Пирушківська” (с.Пиріжки) корчма.                                                                                                                   

Будівля була збудована родиною Миклух наприкінці ХІХ ст. для харчування. Корчми є аналогом сучасних барів. Нині неподалік від місця, де розташовувалася корчма, знаходиться гарне місце відпочинку, де на березі річки Лумля можна скуштувати автентичні  смачні поліські страви.

Телефон для замовлення екскурсії +380 96 4334614.

Аудіогід маршруту “Шляхами Миклухо-Маклая на Малинщині” на IZI.travel

Будемо раді бачити вас на наших нових екскурсійних маршрутах! 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.