Туристичний маршрут «Малин та околиці»

Запрошуємо туристів і гостей міста відвідати  туристичний маршрут

“Малин та околиці”.

 

с. Українка

Зразковий історико-краєзнавчий музейний комплекс Українківської школи (с.Українка) – розміщений в шкільному приміщенні і включає в себе 3 музейні кімнати – багатовікової історії села, «Бабусина світлиця» та «Дідусева клуня».  В музеї знаходиться майже 700 експонатів. Серед них унікальний нині діючий ткацький верстат. Туристам пропонується спробувати попрацювати за ткацьким верстатом та сфотографуватися біля нього.

Підводний музей скульптур

Малинський підводний музей скульптур – унікальний, єдиний в Україні підводний музей для дайверів, розташований у затопленому кар’єрі, його було створено  активістами організації Dive Time в 2011 році.   Площа кар’єру складає – 19,3 га , глибина – 15 м. Під водою дайвери можуть знайти багато  цікавинок.  Карту розташування експонатів можна знайти на сайті організаторів музею. Музей безкоштовний.

Оглядовий майданчик Малинського каменедробильного заводу

групи компаній ТОВ «Юнігран»

Оглядовий майданчик Малинського каменедробильного заводу групи компаній ТОВ «Юнігран» цікава локація, яка дозволяє спостерігати з висоти майже  100 м  за процесом добування будівельного каменю. Родзинкою кар’єру є існування на глибині 4-6 м. від поверхні викопних решток рослинного та тваринного світу одного з морів океану Тесіс, яке  існувало на нашій території більше 60 млн. років тому. Їх можна спостерігати (за погодженням з адміністрацією підприємства у час, коли у кар’єрі  не проводяться вибухи) на розрізах стін у вигляді зубів акул, скатів, ксіфактинів  тощо.

Малинське Городище

Малинське Городище (територія ДНЗ “Малинський професійний ліцей, вул.Городищанська,40).  Городи́ще – розкопки, колишнє село в  Малинському районі  на лівому березі річки Ірша. З 1975 року — частина міста Малин. Виникло в VI-VIIст. як укріплене поселення празько-корчацької археологічної культури. У VIII –X ст. – один з найдавніших «градів» літописних древлян. У XVI-XVIIIст. на місці Городища існував дерев’яний замок. Біля села знаходився могильник X — XIII століття з 5 курганів. 1878 року три з них були розкопані Антоновичем — у двох на вершинах курганів були численні пізніші могили; в усіх трьох в підґрунті древні могили; скелети лежали в двох курганах головами на захід, в одному – на південний схід; при них були залізні цвяхи, ножі і кресала, кремені, черепки від посуду, уламки залізних предметів, срібні персні. Також біля села були знайдені нуклеус з кременю, 7 пряселець з червоного шиферу й одне глиняне, намисто з сердоліку, залізний наконечник списа. У 2018-2019 роках на території біля Городища проводилися Всеукраїнські фестивалі давніх ремесел Полісся.

Фабрика банкнкотного паперу

Фабрика банкнотного паперу Банкнотно-монетного двору Національного банку України (вул.Приходька,62).  Єдине в Україні підприємство, яке виготовляє захищені види паперу – від паперу для банкнот різних номіналів до різноманітних цінних паперів: акцизних марок, виборчих бюлетенів, паспортів та інші. На підприємстві є власний музей.

ПрАТ «Малинська паперова фабрика –WEIDMАNN»

ПрАТ «Малинська паперова фабрика – WEIDMАNN» (вул.Приходька,66) –  єдине підприємство Cхідної Європи, яке постачає майже всі види електроізоляційного паперу і картону. Підприємство має 150 річну історію. В СРСР було єдиною фабрикою країни, де випускався найтонший в світі ізоляційний папір. На підприємстві є власний музей.

Громадський екопарк “Вересковий”

Громадський екопарк «Вересковий» (вул.Приходька,67) – зона рекреації, на території якої росте легендарна  реліктова та лікарська рослина верес. Створений  в 2014 році  еко-активісткою, поетесою, музикантом та громадською діячкою Ольгою Гурою. На території парку є спортивний майданчик для дітей та молоді, висаджені культурні рослини, встановлено інформаційні стенди, шпаківні для птахів, квітники.

Пам’ятник князю Малу

Пам’ятник князю Малу (вул.Гагаріна,6). Скульптура ймовірному історичному засновнику міста – Князю Малу встановлена у 2018 році у парку культури і відпочинку Паперовиків. Скульптор Олег Демченко. Парк, створений працівниками Малинської паперової фабрики у радянський період. Площа  складає  11 га.  Також тут є міні-футбольне поле, вуличний тренажерний комплекс, ігровий  майданчик для дітей, паркові скульптури.

Міський парк культури і відпочинку ім.М.М.Миклухо-Маклая

Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва (вул.Паркова,1), названий на честь видатного мандрівника, антро-полога, етнографа, географа, гуманіста Миколи Миколайовича Миклухо-Маклая. Парк, створений дворянськими родинами Радзивіллів та Миклух,  має майже 200-літню історію,  багатий рослинний світ  та є одним з найбільших ландшафтних парків Житомирщини – його площа складає 29,6 га.

            Пам’ятник  Малуші

Пам’ятник  Малуші (міський парк) – матері Володимира Великого – Хрестителя Русі, встановлено у міському парку культури та відпочинку ім.М.М.Миклухо-Маклая у жовтні 2019 року. Автор – заслужений скульптор України Віталій Рожик.

Пам’ятник М.М.Миклухо-Маклаю

Перший монумент у світі з бронзи та граніту Миклусі  був відкритий в 1986 році на честь 140-річчя від дня народження відомого вченого, етнографа, гуманіста  і мандрівника.  (скульптор П. Степанов, архітектори. О. Борис, Д. Ляшевич). Пам’ятник встановлено на перехресті вул. Грушевського  та Ніни Сосніної.

Міський краєзнавчий музей

Міський краєзнавчий музей (вул.Грушевського,40), в якому зібрані старожитності та унікальні археологічні, історичні знахідки різних епох. Музей відновив свою діяльність в 2016 році. В музеї відображена історія міста та сіл району від найдавніших часів до наших днів. На території дворика музею розміщено 7 інформаційних стендів з QR-кодами про видатні родини міста.  В експозиції давньої історії Малинщини широко представлені матеріали археологічних розкопок на Городищі, які протягом 2016-2019 рр. проводилися археологами. Серед них – зразки кераміки, предмети домашнього побуту, овруцькі пірофілітові пряслиця, зброя, збруя коня, прикраси тощо.  Значна увага приділена показу розвитку ремесел краю в добу середньовіччя, особливо чорній металургії та виготовленню скла. В музеї чи не вперше в музейній практиці країни демонструється процес виготовлення в руднях криці з місцевої залізної руди, експонуються численні вироби з металу. Також в музейній колекції представлено предмети побуту та елементи зброї періоду Визвольної війни українського народу 1648-1654 рр.  В експозиціях музею можна ознайомитися з широким спектром сільськогосподарської техніки поліщуків XVI-XIX ст.  та інтер’єром давньої поліської хати і господарського реманенту.

с.Гамарня

Історико-краєзнавчий музей Миклухо-Маклая 

Родовий маєток та історико-краєзнавчий музей  Миклухо-Маклая на території Малинського лісотехнічного коледжу (с.Гамарня). На території коледжу зберігся один будинок родини Маклаїв.  В експозиції музею знаходяться особисті речі вченого: книги та праці, видані при житті, матеріали, які засвідчують його перебування в малинському маєтку матері і брата.

               Малинська сейсмічна станція PS-45

Малинська сейсмічна станція  знаходиться в лісі неподалік Ворсівки. Об’єкт перебуває під землею на глибині 38 метрів. Туди ведуть 185 сходинок, подолавши які, можна опинитися перед масивними металевими дверима. За ними розташоване приміщення, де знаходиться багато складного електронного обладнання.  Станція була збудована у 70-ті роки ХХ ст., в часи «холодної війни» в обстановці повної утаємниченості. Вона входила в систему об’єктів Служби спеціального контролю Збройних Сил СРСР. Після проголошення Незалежності України керівництво держави взяло курс на перетворення її на миролюбну, без’ядерну державу. Малинську станцію було включено  до первинної мережі Міжнародної системи моніторингу за договором «Про всеосяжну заборону ядерних випробувань» (ДВЗЯВ). У класифікації таких станцій, розміщених по всьому світу, має найменування PS-45 (priemeriesstation),  «45» – порядковий її номер у переліку сейсмічних станцій, що становлять первинну мережу.

              с.Ворсівка

             Пам’ятний знак козацькій сотні

Знак встановлений при в’їзді до села Ворсівка з боку Радомишля  як данина пам’яті мужнім оборонцям нашого краю, воїнам козацької сотні, яка несла прикордонну службу на кордоні з Польщею в 1649 році.

        Козацький Хрест

Хрест встановлений та освячений у жовтні 2014 року на місці козацького храму в селі Ворсівка, який існував у роки Визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького.

Свято-Миколаївська церква

Свято-Миколаївська церква – центр духовного життя села Ворсівка. Відома з XVIIIст.. Капітальний ремонт храму був проведений 1850 р. коштом місцевого поміщика З. Билини та громади села. Іконостас виготовлений в 1853 р., престол – у 1860 р.  Миколаївська церква хрещата, однокупольна. Ймовірно, спочатку церква поєднувала в собі риси бароко і класицизму. Нині в храмі збереглося кілька старовинних ікон. Біля церкви є кілька старих надгробків періоду другої половини XVIII – XIXст, серед них – місцевих священиків та викладача Барського реального училища В.А.Григоровича.  Громада храму першою на Малинщині перейшла до Православної церкви України.

 

Презентація маршруту “Малин та околиці” на щорічному
туристичному фестивалі в Житомирі ZT EXPO  11.09.2020.

Аудіотур “Малин та околиці” на izi.TRAVEL

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.